Basın Bildirileri

adtriplex E-ticareti zirveye taşımak için çalışıyor.
(15 Ekim 2011 Marketing Türkiye Dergisi Röportajı)

eticaret zirve

adtriplex bir ajans değil, bir affiliate network yani reklam ağıdır. Peki, affiliate network ne demek? Affiliate Network bir taraftan yayıncıları bir taraftan da reklamverenleri aynı noktada buluşturmayı amaçlayan ve bunun için teknolojik altyapı hizmetini sunan bir ağdır. Bu sistem içerisinde 3 ana aktör vardır: Reklamveren, Yayıncı ve Network.


Affiliate marketing (Performans bazlı pazarlama) sistemi hem yayıncılar hem reklamverenler hem de network bu performans sistemine göre para kazanmasını sağlar. Sistemi bir örnek vererek açıklayalım. İnternet kullanıcısı yayıncı sitede gördüğü bir reklama tıklar ve reklamverenin sitesine yönlendirilir. Reklamverenin sitesinde satış gerçekleştiği anda sistemimiz bunu kaydeder. Bu sayede yayıncı satış üzerinden komisyonunu alır. Network de aynı şekilde kendi komisyon oranını reklamverenden alır. Sistem aslında basit ve kolay anlaşılır. Affiliate marketing, Türkiye için yeni bir kavram olmasına rağmen dünyada 12 yılı aşkın bir süredir uygulanan bir sistem. Türkiye yeniliklere ve teknolojiye açık bir ülke olduğundan dolayı Affiliate sistemine de çabuk adapte olacağını öngörüyoruz.

Müşterilerimiz yani reklamverenlerimiz

Müşterilerimizi reklamverenlerimiz olarak adlandırıyoruz. Mevcut e-ticaret sitesinin satışlarını arttırıyoruz. adtriplex’in geliştirdiği tracking teknolojisi sayesinde ne kadar satış gerçekleşti, hangi yayıncıdan ne kadar satış yapıldı, yayıncılar ne kadar kazandı tüm bunlar şeffaf bir şekilde sistemimizde görünüyor. Reklamveren ve yayıncılarımızın bizlere, ayrıca birbirlerine güvenmesi için şeffaflık çok önemsediğimiz bir konu. Basit ve anlaşılır bir arayüz panelini müşterilerimize bunları takip etmesi için hizmete sunduk. Ancak reklamveren olmak için bazı şartlarımız var. Bunlar içerisinden en önemlileri bizimle ortak olacak reklamverenlerin;
- Web sitesinin olması,
- Online satış yapması veya online başvurular alması,
- B2C sektöründe faaliyet göstermesi,
- Tüm Türkiye’ye hizmet sunması,
- Diğer mecralarda aktif reklam yapması gerekiyor.
Onun dışında reklamverenlerimize tüm yayıncı ağımıza ulaşma imkanı veriyoruz. Reklamveren için affiliate sisteminin en güzel taraflarından birisi internet ortamında reklamlarının bedava yapılıyor olması ve reklam ücretlerini satışlar gerçekleştikten sonra ödemesi. Reklam araçlarının sisteme yerleştirilmesi sistemin kullanımının öğrenilmesi gibi hizmetlerimizi de reklamverenlere sunuyoruz.

Müşterilerimiz yani reklamverenlerimiz

adtriplex olarak hem reklamverenler hem de yayıncılara sunduğumuz hizmetlerde, şeffaflığın ve güvenin en önemli unsurlar olduğuna inanıyoruz. adtriplex olarak yayıncılara hızlı yayıncıları da ortaklarımız olarak görerek hareket ediyoruz. Kısaca yayıncılarımıza hak ettiği değeri vermeyi hedefliyoruz. Markalaşmış ürünler veya hizmetler bizim için bir değerdir. Tanınmış aktörlerin sitelerinin satışları daha kolay ve hızlı gelişiyor. Markanın monetarize edilmesi yönünde ek bir potansiyel sunuyoruz. Affiliate marketing tamamen satışları artırma üzerine kurulu bir sistem olduğunu belirtmiştik. Yayıncılarımız sayesinde markaların reklamını birçok sitede yapabiliyoruz. Fakat yayıncılar kendi reklamverenlerini seçmekte tamamen özgürler. Bu yüzden reklamverenlerin yayıncıları cezbedici reklam kampanyaları ile sistemde olmaları gerekiyor. Yeni yayına geçmemize rağmen reklamverenler; Limango, Mydays, Fottom, Trendyol, Tish-O, Efor, 724tikla siteleri ile birlikte piyasaya hızlı bir giriş yaptık. Yeni kurulduğumuzdan dolayı hızlı büyüme politikası izliyoruz. Zamanla sistemimizde yerine oturdukça daha stabil bir büyüme içerisine gireceğimizi düşünüyoruz. Yayıncı tarafında ise şu ana kadar 250 yayıncı başvurusu geldi fakat bunları özenle seçmeye çalıştığımız için şu ana kadar 100 kadar yayıncıyı onayladık ve bu yayıncılar ile çalışmalara başladık.